
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.8 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Resistance | 50 mΩ |
| Height | 1.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 4.2 A |
| Max Power Dissipation | 1.1 W |
| Power Dissipation | 1.7 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 600 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.6 A |
| Rds On Max | 50 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 2.9 ns |
| Turn-Off Delay Time | 16 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 6.4 ns |
| Rise Time | 6.4 ns |
| Gate Charge | 12.6 nC |
| Drain to Source Resistance | 65 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$1.71782
Ext.Price$1.71782
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.71782 | $1.71782 |
| 10 | $1.49040 | $14.90400 |
| 25 | $1.36713 | $34.17825 |
| 50 | $1.25405 | $62.70250 |
| 100 | $1.15032 | $115.03200 |
| 300 | $1.11615 | $334.84500 |
| 500 | $1.08301 | $541.50500 |
| 1000 | $1.05371 | $1053.71000 |
| 3000 | $1.05419 | $3162.57000 |
| 5000 | $1.04537 | $5226.85000 |
